יתרונות המים

גופנו מכיל 75% מים

למים תכונות ייחודיות ביחס לסביבה הרגילה בו נעשית מרבית הפעילות הגופנית של האדם. כוח ציפה, כוח התנגדות, לחץ הידרוסטטי, זרמים, מערבולות והולכת חום – אלו תכונות היוצרות יתרונות רבים ובלעדיים לפעילות במים לעומת כל ספורט ביבשה.

כוח הציפה

היתרון הבולט של פעילות במים, הוא עיקרון פיסיקאלי הנקרא כוח הציפה. עיקרון זה בא לידי ביטוי בחוק ארכימדס לפיו כאשר גוף שקוע בתוך נוזל במנוחה, הוא צפוי להידחף כלפי מעלה ביחס שווה למשקל של הנוזל מתחתיו. נשמע מסובך !? במילים פשוטות גופנו משתחרר במים ממשקלו בהתאם לעומק המים בהם הוא שקוע. לפיכך, כאשר גופנו שקוע במים, הלחץ על עמוד השדרה ומפרקים אחרים מופחת באופן ניכר (ב- 90% במים עד לצוואר, 40% כאשר המים עד למותניים). כך אפשר להתמקד בחיזוק שרירים בלי לסבול מאוחר יותר משחיקת הרצועות והגידים. לכן שחייה מומלצת כל כך לסובלים מבעיות גב, עקמת, פריצות דיסק ושאר ירקות. ילדי המים של לימור יודעים להתאים תרגילי שחייה נכונים לסובלים מבעיות גב למינן. חוץ מזה, פעילות במים במצב שכיבה תביא לציפה מקסימלית לעומת פעילות אנכית בה שטח הפנים שלנו קטן יותר, הנה עוד יתרון בשחייה לעומת פעילות בתנוחת עמידה.

התנגדות המים

המים יוצרים התנגדות לתנועה, שתלויה במהירות, בשטח הפנים מול המים ובעומק בו ננוע. שימוש נכון בשלושת המרכיבים האלו יתן לנו מדרג של התנגדויות לעבודת השרירים, בלי להזיק להם על ידי העמסה מיותרת.

לחץ הידרוסטטי

הלחץ בתוך המים גדל ככל שעומק השקיעה גדל וכך גובר הלחץ על מעטפת הגוף. לתכונה זו תועלת עצומה משום שכך נגדיל את ההתנגדות לזרימת האוויר בריאות, בלב ובמערכת הנשימה (בכ- 60% כשאנו במים עד גובה הצוואר). הגדלת ההתנגדות לזרימת האוויר יוצרת צורך בהגברת פעולת הסרעפת והשרירים הבין-צלעיים, בעיקר לביצוע פעולת הנשיפה. פעילות מוגברת זו היא אימון מצויין לכולנו ובמיוחד לבעלי הפרעות בתפקודי הנשימה כגון  אסתמה. הלחץ ההידרוסטטי משפיע גם על ההחזר הוורידי ומסייע לניקוז של נוזלי הגוף כלפי הלב ויעיל במיוחד לטיפול בבצקות.

מערבוליות וחום

הצורה בה זורמים המים ומתערבלים סביב גופנו מועילה מאוד להרפיה כללית ולהקטנת המתח בשרירים. גלים קטנים הנוצרים כתוצאה מחיכוך הגוף במים מגבירים את הגירוי ואת ההרפיה. המים מוליכים חום פי 25 מהר מבאוויר כך שבבריכה המחוממת של ילדי המים תהנו משילוב מנצח להרפיית מתחי היום יום.

 

© כל הזכויות שמורות לילדי המים של לימור